HOLLANDA’DA AKADEMİK İMKANLAR ve BAŞVURU YÖNTEMLERİ

Akademik çalışmalarına Hollanda’da devam etmek isteyen akademisyenler için Hollanda’da çeşitli araştırma pozisyonları, burslar, misafir akademisyen pozisyonları ve az sayıda da olsa öğretim görevlisi pozisyonları bulunmaktadır. Bu pozisyonlara başvurmak için kendi çalışma alanınızın olduğu üniversitelerdeki hocalarla iletişime geçmeniz ve başvurunuzu mutlaka detaylı bir CV, motivasyon mektubu, – bölüme göre – çalışmalarınızı sunabileceğiniz portfolyolarla desteklemeniz gerekmektedir.

Hollanda Araştırma Üniversiteleri (Dutch Research Universities):

Hollanda Araştırma Üniversitelerini bağlı bulunduğu çatı kuruluş: www.vsnu.nl.

Buradan 14 araştırma üniversitesi hakkında ve bölümlerini ile iliğili detaylı bilgi edinilebilir.

Doktora, öğretim görevlisi ve araştırmacı olarak üniversitede açılmış bir pozisyona başvuru şeklinde olabileceği gibi, ilgili bölüm ve hocaya da direk başvuruda bulunulabilir. İkinci durumla alakalı, yani hocanın kabulü ile başlayan süreç bir ön çalışma ve araştırma konu taslağı hazırlığı yaparak başlatılır. Bunlar genelde dışarda doktora yapanlar içindir ve en altı ay kadar vakit alabilecek süreçlerdir.

Doktora sürecinde takip edilmesi gereken dersler vardır ve bunların toplam maliyeti 7 ile 10 bin Avro arası üniversiteye göre değişmektedir.

Uygulamalı İlimler Üniversiteleri (Universities of Applied Sciences):

34 Uygulamalı İlimler Üniversitesi için ise bu siden bolumler ile ilgili bakılabilir. Başvurular araştırma ve öğretim görevlisi, okutman olanabileceği gibi doktora projeleri için Araştırma Üniversiteleri ile işbirliği yaparak yardımcı olurlar. Bunun en önemli şartı arastırma konusunun ilgili bölümün araştırma programına uyup uymaması ve araştırmanın maliyetidir.

Hollanda’da akademik kariyerine devam etmek isteyenler nederlandacademia@gmail.com adresine taleplerini ve sorularını, kısa özçemişleri, cv (yayınları ile) ve durumlarını ifade eden bir bilgi notu ile talep edebilirler. Uzmanlarımız kendileri ile irtaibat geçip yardımcı olacak ve gerekli yönlendirmeleri ve hizmeti vereceklerdir.

Hollanda’da akademik dünyasında İngilizce önemli bir şarttır ve genel olarak ta kulanılan akademık dildir. Kendi imkanları ile gelenler ilk dönem İngilizce ve/ya Hollandaca dil ediğimi de alabilirler.

Aşağıdaki Blog adresinden de İngilizce olarak Hollanda’daki üniversiteler hakkında deyalı bilgi verilmektedir: https://freedomforturkishacademics.wordpress.com/category/dutch-universities/ 

İrtibat: nederlandacademia@gmail.com

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s